Navigace: Cestování » Průvodce » Lyžování » Itálie

Lyžování v Itálii

- nalezněte si ubytování v Dolomitech (více o booking.com)
- hotely a apartmány v italských Alpách (více o booking.com)
- prohlédněte si aktuální nabídku lyžařských zájezdů

Itálie se stala zemí, která v zimě lyžováním a jinými zimními sporty doslova žije. Právě italská část Alp nabízí velmi rozmanitou krajinu. Italské Alpy se rozkládají na jižní straně celého alpského pohoří. Zdejší sjezdovky jsou velmi zajímavé a nabízejí svým návštěvníkům veškerý komfort. Na své si na místních sjezdovkách přijdou všichni milovníci sněhu a zimních sportů vůbec. Důvody, proč si vybrat právě lyžování v Itálii, si pokusíme nyní vyjmenovat.

Počasí

Prvním důvodem, proč jet právě do Itálie, je bezesporu počasí, které si zde v průběhu roku můžeme užít . Jsou to hlavně Italské Alpy, které se proslavily tím, že zde panuje krásné slunečné počasí po celý rok. Kdybychom jej měli typově zařadit, tak jde o klima přímořské. Pokud se vydáte za zimními radovánkami právě do Itálie, tak si s sebou přibalte více vrstev oblečení. Lyžovat se zde mnohdy dá jen v tričku a kalhotách, jelikož při slunečném počasí se teploty mohou vyšplhat poměrně vysoko. V údolích se pravidelně pohybuje teplota kolem nuly, nicméně při větším větru mohou dosáhnout minima klidně i minus dvaceti stupňů, což už je bezesporu pořádná zima. Pozor byste si měli dát na oblasti, které jsou orientovány na jižní straně hor, jelikož sníh zde v období končící sezóny poměrně rychle taje. Pokud se ale vydáte na některý z ledovců, tak se sněhu dočkáte na sto procent.

Sjezdové tratě

Lyžování ItálieHlavním magnetem, který táhne turisty do italských zimních středisek, jsou pochopitelně sjezdové tratě. Na lyžování Itálie se mohou vydat jak pokročilí lyžaři, tak také lidé, kteří s lyžemi jako takovým teprve začínají. V Itálii najdete zhruba 3 300 kilometrů sjezdovek. Co se týče nadmořské výšky těchto lyžařských center, tak ta se pohybuje v rozmezí od 570 do 3 550 metrů. Většina tratí je označena modrou barvou, která symbolizuje nejlehčí lyžařské terény. Jinak zde také nalezneme sjezdovky červené a černé. Pokud si myslíte, že lyžování v Itálii je výhradně spjato jen s Dolomity, tak tomu tak rozhodně nemusí být. Pravda je ale taková, že Dolomity jsou doslova ústřední částí italského lyžařského ráje. Právě na skipas Dolomiti Superski lze v Dolomitech lyžovat ve 12 lyžařských centrech. Sella Ronda, neboli okruh po několika významných horských střediscích, zná většina milovníků zimních sportů.

Ubytování v horských střediscích

Kvalita ubytování v Itálii se nachází skoro na úrovni Rakouska. Velmi stylové ubytování v zajímavých penzionech naleznete například v oblasti jižního Tyrolska. Takové Walliské Alpy, nacházející se v západní části Itálie, nabízejí ubytování, které se nápadně podobá francouzskému. Jde hlavně o velké komplexy z betonu. Cena za ubytování se pohybuje v závislosti na tom, ve kterém středisku se momentálně nacházíte. Když navštívíte některé proslulé lyžařské centrum, tak se ceny vyšplhají až na úroveň Švýcarských Alp (např. Val Gardena, Alta Badia či Val d´Aosta). Úroveň služeb v levnějších střediscích malinko pokulhává za Rakouskem, ale budete-li dobře vybírat, tak se vám jistě podaří zajistit si velmi kvalitní ubytování za slušnou cenu.

Zábava

V drtivé většině středisek je opravdu co dělat, takže se rozhodně nebudete nudit. Většina středisek žije i v nočních hodinách. Užívat si můžete na různých diskotékách a v nočních klubech, ale také v pohodlných a romantických restauracích. Budete-li unavení po celodenním lyžování, tak si klidně budete moci zajít do lázní, které figurují v nabídce některých středisek. Pokud máte rádi regeneraci různých druhů, tak pro vás budou některá italská střediska doslova šitá na míru. Do wellness center bylo v posledních letech poměrně hodně investováno, takže opravdu stojí zato.

Příjemní lidé a zdejší gastronomie

Italové jsou sice poměrně temperamentní lidé, nicméně na cizince působí jako příjemní a bezkonfliktní lidé, kteří jsou ochotní a snaží se bavit společnost. Některé alpské oblasti jsou proslulé výbornými víny a také zajímavými lihovinami. Pokud budeme konkrétní, tak se jedná třeba o regiony Veneta a Trentina.

Lyžařské oblasti Itálie

Lyžování v ItáliiLyžování v Itálii, to rozhodně nejsou pouze Dolomity, ale také oblasti Trentina, Valle d´Aosta nacházejícího se u hranic se Švýcarskem, Lombardie a v neposlední řadě Piemont.

Dolomity

Začít bychom určitě měli Dolomity. Tato oblast se stala doslova srdcem italských lyžařských středisek. Právě do Dolomit každoročně míří davy lyžařů a snowboardistů. Dolomity jsou poměrně rozlehlé a zabírají část plochy krajů Friuli-Venezia Giulia a Trentino-Alto Adige. Díky své poloze vděčí velmi příjemnému klimatu. Ze severní části sem často proudí sněžná mračna a z jihu sem přichází velmi příjemné přímořské klima.

Alta Badia

Když uvedeme několik nejznámějších středisek této oblasti, tak nelze než nezačít údolím Alta Badia. Právě zde se nacházejí nejznámější turistická střediska a jednotlivé areály jsou spojeny jak lanovkami, tak i vleky samotnými a sjezdovými tratěmi. Alta Badia je součástí jednoho velkého souboru středisek s názvem Sella Ronda. Většina místních sjezdovek je velmi dobře sjízdná i pro začátečníky. Najdete tady ale také například velmi známou sjezdovku Gran Risa, ta se nachází v často zvané La Villa a každoročně se zde pořádají závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování.

Arabba a Marmolada

Poměrně známým střediskem je také Arabba a Marmolada. Jedná se doslova o lyžařský ráj. Na Marmoladě se nachází celkem 60 sjezdovek a 34 různých vleků a lanovek. Severní poloha Marmolady zaručuje dostatek sněhu, nachází se zde také ledovec, takže užit si sněhu zde můžete i v letních měsících, kdy se ostatní lidé opalují u moře. Poměrně rozlehlým střediskem je Val di Fassa. K jeho návštěvě vás bude opravňovat skipas Dolomiti Superski a zajezdit si budete moci na 120 kilometrech sjezdových tratí. Příznivci běžeckého lyžování zde budou mít k dispozici zhruba 50 kilometrů strojově připravených tratí.

Val Gardena

Asi nejznámějším centrem alpského lyžování v italských Dolomitech se stala Val Gardena. Toto údolí je sice asi nejkrásnějším v celé oblasti, nicméně za kvalitní služby si budete muset značně připlatit. Místní svahy nabízejí celkem 175 sjezdových tratí. Každoročně zde zavítají ti nejlepší lyžaři a jede se tu závod Světového poháru v alpském lyžování. Velmi zajímavá je nejdelší trať na obří slalom v celých Dolomitech s názvem Gardenissima. Za návštěvu nepochybně stojí také Val di Fiemme. Toto centrum běžeckého lyžování je jednou z neoblíbenějších center milovníků bílé stopy. Pokud ale raději stoupnete na snowboard, tak si zde jistě také přijdete na své. Sjezdovky ve Val di Fiemme jsou velmi široké, což umožňuje kvalitní carving. Jinak zde panuje počas roku velmi příjemné počasí a ceny se také nepohybují v závratných výškách. Proslulá je zejména místní šestikilometrová sjezdovka Olympia. Nachází se ve středisku s názvem Alpe Cermis. Výhodou skipasů v tomto středisku je ta skutečnost, že je můžete použít i při vstupu do zdejších krytých bazénů.

Trentino

Druhou velmi frekventovanou oblastí je Trentino. Kromě Dolomit do tohoto kraje zapadá ještě pohoří Adamelo a Ortler. Z lyžařských středisek patřících do této oblasti bychom určitě neměli zapomenout na Passo Tonale/Ponte di Legno. Tato oblast leží na ledovci Presena, jehož nadmořská výška činí 3016 metrů. Většina sjezdovek je v tomto středisku obsluhována pomocí sedačkových lanovek.

Zdejší sjezdovky jsou velmi zajímavě vloženy do prostředí lesa a ze samotného sedla Paradiso lze pokračovat až na ledovec. Za návštěvu jistě stojí Val di Sole. Toto Údolí slunce představuje největší komplex sjezdovek v oblasti Trentino. Val di Sole se skládá z celkem čtyř středisek. Tvoří ho právě Passo Tonale/Ponte di Legno, Folgarida, Marilleva, a Pejo. Projet se můžete po celkově 290 kilometrech sjezdovek, které jsou vybaveny 115 lanovkami a vleky. Skipas zakoupený v této oblasti platí i pro střediska, jež se nacházejí nedaleko. Jako příklad uvádíme třeba Madonna di Campiglio. Právě zde se také mimo jiné jezdí závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování. V takové Marillevě naleznete třeba 250 metrů dlouhou U-rampu. Zajímavým centrem je také bezesporu Paganella. Ta nabízí velmi široké spektrum vyžití jak pro milovníky běžeckého, tak i sjezdového lyžování.

Lombardie

Když volně přejdeme do Lombardie, tak musíme nutně začít Bormiem. Toto středisko se vyznačuje zejména tím, že celkem 11% jeho sjezdovek se chlubí černou barvou. Místní závodní tratě jsou poměrně proslulé po celém světě. Velmi známé je Livigno a Santa Caterina.

Další střediska

Z dalších oblastí jmenujme ještě údolí Aosta, kde se nachází celkem 30 lyžařských center. Zmiňme třeba střediska Cervinia či Courmayer.

Pokud se vydáte do Piemonte, což je oblast nacházející se v přímořských Alpách. Nejznámější lyžařské areály se nacházejí v obcích Limone či Cole di Trenta. Takové Limone je vzdáleno od moře pouhých 50 kilometrů.

Kam dál?

- podívejte se na aktuální zájezdy do Itálie
- nabídky last minute zájezdů do Itálie

Diskuze

téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Evropa,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: O cestování,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
téma: Lázně,
poslední příspěvek: 1. ledna
hotel: Vila Conchiglia
od: 20.4. 2013
strava: Bez stravy
do: 27.4. 2013
délka pobytu: 8 dní
hotel: SAVOIA
od: 20.4. 2013
strava: Bez stravy
do: 27.4. 2013
délka pobytu: 8 dní